27 Haziran 2010

fernando botero, ne janti abimizsin sen!

Son zamanlarda bırak kendime zaman ayırmayı, üzerime vazife hiçbir işi doğru dürüst beceremiyorum. Malum yaz geldi, tatil arzum tavan yaptı. Kafamın içindeki gürültü kendiliğinden kontağı kapatınca içimde çığlık çığlığa bağıran kızı duydum...
Dedi ki, "Ne utanmazsın gitmedin hala Botero'ya. Adam kalk sen taa İtalya'lardan o koca göbekli tablolarını taşı İstanbul'lara. Sen, iki adım atıp da salıveremiyorsun kendini Odakule'den aşağıya..."
Hı hı. Dedi bunu. Kafama kafama vurdu.
Dedim en sevgili arkadaşım Melda, gidecez yani yolu yok.
Bu pazar Botero hazretleri bizi kabul etti...

Adam için diyorlar ki, 21. yüzyılın en merak uyandıran sanatçısı. Yahu bu yüzyılda hala merak uyandırıcı nedir, ne değildir çözemedik ona üzülüyorum. Güzelim Bihter, kendini öldürecek mi Behlül'ü için? Yoksa sevenler kavuşacak mı? Sokak bunu merak ediyor. Ne demekmiş ki, Botero merak uyandırıyor? Saçma.
Merakla ilgim yoktu. Ben bilakis, bilerek gittim. Hiç de "Ohaa Botero! Ne yapmışın baba ya" demedim. Ohaa dediğim yerler oldu ama o popoya da oha denir yani...
64 parça eser Pera'da, 3 katta sergileniyor. Özellikle Latin Amerika yerel kültürünün aktarıldığı eserler beni benden aldı billa. Sirk, akrobatlar, matadorlar ve dans eden çıplaklar sayesinde, hiç bilmediğim, daha önce hayal etmediğim, hatta filmlerde bile görmediğim şeylere tanık oldum.
Heyecanlandım apaçık...
Zaten Botero, mizah duygusu tavan yapmış, pek janti bir abimizdir. Kendine özgü bir dili olduğu ortada. Küçük yaşta başlıyor macerası. Büyük adam olup memleketine döndüğünde diyorlar ki, "E be Fernando, çiziyorsun şişko şişko karıları. Ne derdin var, icat çıkarma başımıza. Sonra olacak bizim gacılar na böyle görecez günümüzü." Böyle bi çileden çıkarıyorlar Boteromuzu.
"Ahh bre dostlar" diyor;
"Hayır, şişman insanların resmini yapmıyorum! Biçem açısından amacım boyutları genişletmek. Böylece daha fazla renk kullanımını mümkün kılacak şekilde alanı artırabiliyor ve dile getirmek istediğim biçim duygusallığını, zenginliğini ve dolgunluğunu daha iyi aktarabiliyorum."
Yav diyorlar Fernando, "Sen çok değiştin. İki lafı bir araya getirip, derdini diyemiyon beya. Gittin Avrupalara, köyünü, yuvanı, bizleri unuttun. Büyük adam olmuşsun ama insan olamamışsın..." falan filan.
Boterocum zaten kimseye yaranamadı yıllardır. Avrupalara gitti, "Sen latinsin, Kolombiyalı'sın" dediler. Memlekete gitti "Sen evropalı olmuşun" dediler. Napsın kuzum o da kendini kavuna, karpuza, kemana vurdu. Ölüdoğa serisinin içinde bi büyük Yeni Rakı'yı aradı durdu gözlerim.


İki lafın belini kıracaz diye Botero'nun hakkını yiyecek değiliz. Allahı var, yapmış herif. Çok beğendim. En çok da, Sırık Ayaklar Üzerinde Palyaçolar'ı beğendim. Sonra, Rafael de dahil olmak üzere "... ardından" diyerek resmettiği, resmederken de muhtemelen 'Şimdi uzaklardasın gönül hicranla dolu' suzinak makamında musiki eseri seslendirdiği tablolara neredeyse aşık oldum. Sığsalar kucağıma alıp eve getiricem. O kadar. Renklerine ayrıca bi bayıldım. Zaten kendisi de, cisimleri daha büyük resmettiğinde daha zevkle boyadığını, renklerini daha doygun verebildiğini dile getiriyor. Boya anacım, büyük boya. O karpuzun, o minicik kiraz küpelerin, o dolgun popoların rengini güzel boya da naparsan yap...
Bi sürüsünün önünde, şebek fotoğraflar çekinmiş, çekinirken de tablonun içeriğine uygun doğaçlama pozlar vermiş olabiliriz. O bizim edepsizliğimiz. Ama eminim Fernando yanımızda olsa o da çok eğlenirdi.
Kendisini bilare İstanbul'a bekliyoruz. Soracağım çok soru var. Ama hazırlansın diye şimdiden bir ip ucu. "Erkek adam öyle ayakkabı giyer mi ya?"

p.s
Fernando Botero abicim, darılmaca alınmaca yok. Senin o güzel eserlerinin bütününü fotoğraflarken senin de dediğin gibi fark ettim ki, "gerçeği fotoğraflamanın, resmetmenin, bestelemenin hiiç bi manası yok." Ondan kelli, bendeniz seninkilerden kendime özel ayrıntılar çekiverdim. Kendimde saklıyorum. Gün olur karşılaşırsak seninle paylaşacağımdan şüphen olmasın...

ülkühan zekioğlu
haziran 2010

3 yorum:

Melda dedi ki...

izninle bu yazıya imzamı atıyor ve botero abimizin önünde saygıyla eğiliyorum.ben ki çok resimden anlamam ama bugün gördüklerim beni benden aldı.

Ülkühan ZEKİOĞLU dedi ki...

Sevgili arkadaşım Melda,
Bana ayırdığın kalbin kadar boş pazar günü için çok teşekkür ederim. O boşluğu doldurmuşsam ne ala :))

Melda dedi ki...

seninle her günüm pazar bana
sensiz pazar bile sürgün sayılır:)))))